A teljesség igénye nélkül ajánljuk figyelmetekbe az alábbi összefoglalót az ajakherpeszről és a nemi herpeszről. Sok hasznos információ található ebben a kis összefoglalóban, érdemes elolvasni. Igyekszünk ezt a tartalmat is bővíteni folyamatosan, amennyiben a birtokunkba jut új információ.
(forrás: hazipatika.com)
A herpesz általános leírása
A herpeszvírus hordozása fájdalmas és viszkető csoportos hólyagocskákkal járó kiütést okoz a bőrön és a nyálkahártyákon. A kiütések megjelenésének gyakorisága egyénenként változó, lehet havonta, de évente ismétlődő is. A fogékonyság is egyéni, immunrendszertől függő.
Ajakherpesz
- Mi az ajakherpesz?
- Az ajakherpesz előfordulása
- Az ajakherpesz okai
- Az ajakherpesz tünetei
- Diagnózis
- Az ajakherpesz kezelése
- Az ajakherpesz megelőzése
- Hasznos tudnivalók
Mi az ajakherpesz?
Az ajakherpeszt többnyire a Herpes simplex I. (HSV-1) elnevezésű (“labiális típus”) vírus okozza. A betegség legtöbbször bőr- és ideggyulladás formájában mutatkozik meg. Megkülönböztetünk elsődleges (primer) és másodlagos (visszatérő vagy szekunder) ajakherpeszt. A primer fertőzés többnyire tünetmentes formában már gyermekkorban lezajlik. A szekunder bőr-ideggyulladást a vírusok újbóli aktivizálódása (reaktiválódása) okozza.
Az ajakherpesz előfordulása
A lakosság túlnyomó többsége felnőttkorra átesik a primer fertőzésen. A betegség reaktiválódása főként fiatal nőknél fordul elő.
Az ajakherpesz okai
Az elsődleges fertőzés bőrkontaktussal vagy testnedvekkel való érintkezés útján következik be. Gyakran törülköző, borotva vagy közös evőeszközök közvetítésével történik. Az elsődleges fertőzés sokszor tünetmentes marad, de típusos tünetek megjelenésével is járhat. Az elsődleges fertőzést követően a vírus az érzőidegek mentén felkúszik az V. agyideg (háromosztatú ideg vagy nervus trigeminalis) dúcainak idegsejtjeibe, és ott várja meg az aktív betegség által kiváltott ellenanyag-termelés csökkenését. Amikor az ellenanyagszint már kellően alacsony, és bizonyos külső vagy belső hatásokra néhány idegsejt szétesik, a vírusok az érzőidegek mentén a bőrfelszínre jutnak, ahol típusos bőrgyulladást okoznak.
A reaktiválódás oka sokszor ismeretlen, máskor napégés, gyomorrontás, menstruáció, stressz, idegkimerültség, az immunrendszer általános gyengülése, betegségek vagy gyógyszerek hatására következik be. A Streptococcus penumoniae által okozott lebenyes (lobuláris) tüdőgyulladásnak jellemző kísérőjelensége az ajakherpesz.
Az ajakherpesz tünetei
Az elsődleges fertőzés lappangási ideje 1-2 hét, tünetek – azaz a tipikus ajakherpeszes gyulladás tünetei – olykor csak sokkal később mutatkoznak. Az égő fájdalom, az érzészavarok és a viszketés – az úgynevezett “prodromális” vagy bevezető tünetek – a későbbi bőrgyulladás helyén már napokkal előtte jelentkezhetnek. Ennek oka az érzőidegben a bőrtünetek idején is meglévő ideggyulladás, ezért olyan fájdalmas a kialakult herpeszes gyulladás. A herpeszes bőrgyulladás jellemző tünete a fájdalmas bőrpír és duzzanat, melynek felületén apró, víztiszta hólyagok jelennek meg. Pár nap után a hólyagok tartalma zavarossá, gennyessé válik, majd a hólyagok felszakadnak. Helyükön apró, fájdalmas, gennyes lepedékkel fedett fekélyek maradnak vissza. A bőrelváltozásokat hőemelkedés, mérsékelt láz, a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása kísérheti. A betegség 7-10 nap alatt nyomtalanul gyógyul, legalábbis az esetleges következő reaktiválódásig. Ha a herpeszvírussal történt fertőződés bekövetkezett, a vírus egész életen át a szervezetben marad.
Az ajakherpesz diagnózisa
A kórisme a klinikai kép alapján rendszerint könnyen felismerhető. A vírus tenyésztéssel vagy Tzank-teszt nevű immunhisztokémiai vizsgálattal azonosítható és különíthető el a genitális vírustól és az övsömörtől.
Az ajakherpesz kezelése
- Prodromális szakaszban a tabletta formájában alkalmazott aciklovír, famciklovír hatóanyag eredményes lehet a bőrbetegség megelőzésében. Hasonló jó hatást érhetünk el, ha a bőrtünetek megjelenése előtt aszpirint veszünk be. A jellegzetes klinikai képet ezek a gyógyszerek már kevésbé befolyásolják.
- Bőrkiütés korai szakaszában aciklovír, famciklovír hatóanyagú kenőcs enyhítheti a betegség lefolyását.
- A hólyagok felszakadása után a kenőcsök kevésbé ajánlottak, mert lassítják a beteg terület beszáradását. Helyette célszerűbb szárító és fájdalomcsillapító paszták (Lassar-paszta önmagában vagy alumínium acetáttal kombinálva) alkalmazása, amelyek elősegítik a gyógyulást, és eredményesen csökkentik a fájdalmat.
A beteg területen bármiféle szteroid származék alkalmazása ellenjavallt, mert az a betegség fellángolását és terjedését eredményezi, illetve a gyógyulást lassítja.
A labiális herpesz nyom nélkül és spontán is meggyógyul, de kiújulásával bármikor számolni kell. Súlyosabb vagy elhúzódó esetekben, gyenge immunrendszerű egyéneknél (HIV-fertőzötteknél, szteroidokat vagy citosztatikumokat szedőknél, szervtranszplantáltaknál), illetve azoknál, akiknél a betegség gyakori visszatérése jelentős életminőségbeli romlást eredményez, a gyógyszeres kezelés akár életmentő is lehet, ezért mindenképpen szükséges.
Az ajakherpesz megelőzése
A felnőtt lakosságban 90 százalék a hordozók aránya. A tünetmentes hordozók többnyire nem fertőznek ugyan, de ez sem kizárt, ezért a fertőzés megelőzése nehéz.
Természetesen az aktív betegek fertőzési hajlama jóval nagyobb. Ezért kerülni kell az aktív herpeszben szenvedőkkel való közvetlen érintkezést. Ne használjuk a beteggel közös borotvát, evőeszközt, törülközőt. Az ajakherpeszes betegnek a provokáló tényezőket (pl. erős napsugárzás) – ha lehetséges – kerülnie kell.
Jó hatású lehet, ha még a bőrtünetek megjelenése előtt, az égő, bizsergő esetleg fájdalmas érzés jelentkezésekor aszpirint veszünk be. Így jó eséllyel elkerülhető a hólyagok megjelenése. Akinél a menstruáció rendszeresen vált ki kellemetlen, visszatérő betegséget, a vérzés közeledtével megelőzésként vírusellenes gyógyszereket használhatnak.
Hasznos tudnivalók
Az ajakherpesz általában ártalmatlan betegség. Előfordulhat azonban, hogy a szem szaruhártyáján, kötőhártyáján vagy a szemhéjakon jelentkezik. A szem herpesze a látást közvetlenül veszélyeztető betegség. Amennyiben felmerül ennek gyanúja, a beteg azonnali kórházi ellátást igényel. A szteroid gyulladásgátló alkalmazása ez esetben a látás elveszítésének fokozott kockázatával jár.
Az ajakherpesz mintegy 30%-ban nemi szervi herpeszt is okozhat. Ezért aktív ajakherpesz esetén az orális közösülés kerülendő.
Célszerű figyelni a provokáló tényezőket, mert ezek nagy segítségünkre lehetnek a kiújulás megelőzésében.
Nemi herpesz
- Mi a nemi herpesz?
- A nemi herpesz okai
- A nemi herpesz tünetei
- Diagnózis
- A nemi herpesz kezelése
- A nemi herpesz megelőzése
- Hasznos tudnivalók
Mi a nemi herpesz?
A nemi szervi herpesz vagy genitális herpesz a nemi szervek tájékán, végbélnyílás környékén, a gáton, fartájon, a combok felső részén megjelenő, fertőző hólyagos bőrgyulladás. A szervezetbe jutó vírus elsődleges és visszatérő betegséget tud okozni. Ez utóbbiakat herpeszes epizódoknak is nevezzük.
A nemi herpesz okai
A genitális herpesz szexuálisan átvihető betegség, mely aktív betegség stádiumában lévő szexuális partnertől származik. A genitális herpesz okozója a Herpes simplex II. (Herpes simplex genitalis, rövidítve HSV-2) vírus. A vírus apró nyálkahártya-sérüléseken keresztül képes fertőzni. A fertőzés kapuja nőknél a vulva, a hüvelybemenet és a méhszáj, férfiaknál a makk, a fityma és a pénisz bőrfelülete. A vírus a fertőzés kapujától az érzőidegek mentén a regionális idegdúcok sejtjeibe kerül, nemi szervi herpesz esetén ezek főként a keresztcsonti idegdúcok, melyek a gerincoszlop alsó vége előtt helyezkednek el. A vírusok időnként reaktiválódnak, az érzőidegek mentén kijutnak a bőrfelületre, és az adott ideg területén okoznak visszatérő bőrgyulladást.
Ha a vírus egyszer beköltözött a szervezetbe, akkor egész életen át a megtámadott dúcokban marad. A bőrgyulladást a termelődő ellenanyagok megszüntetik, de azok az idegsejteken belül maradó vírusokkal szemben hatástalanok. A vérben keringő ellenanyagoknak köszönhetően a visszatérő bőrgyulladások enyhébbek, mint az első megbetegedés. Emiatt a reaktiválódás tünetmentes maradhat, de a betegség fertőzőképessége nem változik.
A nemi herpesz tünetei
Első fertőzést követően a betegség lappangási ideje legalább 20 nap. Nem ritka, hogy általános tünetek – láz, nyirokcsomók megnagyobbodása, stb. – tapasztalhatók. A tünetek enyhébbek is lehetnek, különösen azoknál, akik az ajakherpesz (Herpes simplex vírus I-es típussal) révén részleges védettséget szereztek. Az első tünetek leggyakrabban a fertőzést követő 12. nap múltán jelentkeznek. Az égő fájdalom, érzészavarok, viszketés még a bőrtünetek előtt megjelennek. Jellemző bőrelváltozásai a bőrpír- és duzzanat, melyen apró, kezdetben víztiszta bennékű hólyagok jelennek meg. A hólyagok hamarosan elgennyednek és kifakadnak, helyükön gennyes lepedékkel fedett, fájdalmas fekélyek maradnak vissza, melyek mintegy 10 nap alatt gyógyulnak. Időközönként a gyulladt bőrfelületen újabb hólyagok keletkezhetnek, melyek a gyógyulási időt meghosszabbíthatják. Olykor a hólyagos stádium teljesen kimarad, a fekélyeket apró bőrrepedések helyettesítik. Nőknél gyakori a hüvelyi folyás.
Visszatérő fertőzés nem mindenkinél jelentkezik. Másoknál általában enyhébb lefolyású, mint az első betegség. Az elváltozások súlyossága és gyakorisága idővel csökkenhet. A visszatérő herpeszt rendszerint figyelmeztető (“prodromális”) tünetek (érzészavarok, égő fájdalom, viszketés, ideg eredetű fájdalom) vezetik be. Az első betegségen átesettek 80 százalékánál legalább egy visszatérő betegséggel kell számolnunk. Gyakoriak az atípusos megjelenési formák. Ilyen például az észrevétlen maradt enyhe első betegség, melyet csak évek múltán követ visszatérő betegség. A fertőzött egyének legalább 60 százaléka nem tud a fertőzéséről. Természetes ők is képesek a betegséget terjeszteni A kiújulás okai: A visszatérő betegség
akkor alakul ki, amikor a vírus a sejten belül szaporodik és kijut az érzőideg mentén a bőrfelületre.
A kiújulásnak lehetnek fizikai és lelki okai egyaránt. Fizikai ok lehet a kimerültség, más nemi szervi fertőzés, menstruáció, nagy mennyiségű alkohol fogyasztása, napégés, az immunrendszer gyengülése, a hám helyi sérülése, stb.. Pszichés okok lehetnek a szorongás, tartós stressz, amely szintén fokozza a kiújulás kockázatát.
A nemi herpesz diagnózisa
Pontos diagnózist a betegség aktív szakaszában állíthatunk fel. A kórelőzmény és a látott klinikai kép alapján a diagnózis általában nem nehéz. Vírustenyésztésre többnyire nincs szükség. Mivel a nemi szervi herpesz gyakorta más szexuálisan terjedő betegséggel együttesen fordul elő, ezeket a beteg kivizsgálása során ki kell zárni. A nemi herpeszt könnyen össze lehet keverni más nemi betegségekkel.
A nemi herpesz kezelése
A genitális herpesz véglegesen nem gyógyítható betegség, de a fájdalmas bőrtünetek eredményesen enyhíthetők. A legfontosabb teendők:
- Sós ülőfürdő: 1 maréknyi sót tegyen egy sekély kád vízbe. A sós ülőfürdő segít az elváltozás beszárításában.
- Fájdalomcsillapításra használjon szalicilátokat (aszpririn) vagy paracetamolt, jeges borogatást, érzéstelenítő kenőcsöket. A kenőcsök hátránya, hogy gátolják a fekélyek beszáradását.
- Használjon laza, tiszta pamut alsóneműt.
- Vírusellenes kezelés: A vírusellenes gyógyszerek (tabletták) gátolják a Herpes simplex vírus osztódását az idegsejtekben. A vírusok teljes pusztulását nem várhatjuk, de az antivirális kezelés gyorsítja a gyógyulást, ritkábbá és enyhébbekké teszi a heveny periódusokat. A gyógyszereket használhatjuk “epizodikusan”, azaz a kiújulások kapcsán vagy “szuppresszív célzattal”, azaz tartósan, a kiújulások megakadályozására. Ha a kiújulás nem túl gyakori, és az immunrendszer egyébként ép (nincs immunhiányt okozó betegség vagy gyógyszeres kezelés), az epizódikus terápia az elfogadottabb. A leggyakrabban használt gyógyszerek az aciklovír, famciklovír, valaciklovír.
Célszerű a legelső panaszok (viszketés, égés) jelentkezésekor a várható hólyagok helyén kenőcskezelés a fent említett hatóanyagokkal, ezáltal a folyamat kialakulása megelőzhető, de legalább gyorsabban szűnnek meg a kínzó panaszok.
Az aktív herpesz spontán jól gyógyul, de kiújulása bármikor előfordulhat.
A nemi herpesz megelőzése
A betegség aktív szakaszában, óvszer használatával a fertőzés eredményesen elkerülhető (Herpes simplex labialis), illetve a megfertőzés kockázata jelentősen csökkenthető. A betegség az utolsó apró fekély begyógyulásáig fertőzőnek tekintendő. Ajakherpesz aktivitása esetén kerülendő az orális érintkezés is, mert az esetek egy részében az ajakherpesz is képes genitális megbetegedést okozni.
Hasznos tudnivalók
A nemi szervi herpesz nem zavarja sem a terhességet, sem a szülést. Azok szervezetében, akik már átestek fertőzésen, a méhlepényen átjutni képes, tehát a magzatot is védő ellenanyagok termelődnek.
Veszélyes helyzet két esetben fordulhat elő:
- A súlyos lefolyású első betegség a terhesség első három hónapja alatt spontán vetélést eredményezhet.
- Súlyos első betegség a terhesség utolsó időszakában is okozhat problémát, ekkor ugyanis még nem termelődik ellenanyag, ami a magzatot megvédené. A szülés közben elszenvedett magzati fertőzés halálos agyhártya-agyvelőgyulladást okozhat. A kockázat csökkentésére ilyenkor császármetszés javasolt.
Terhesgondozás alatt fontos az orvossal közölni, hogy a nőnél vagy partnerénél fennáll-e genitális herpesz lehetősége. Utóbbi esetben az anya fertőzését meg kell előzni.
- Az anyától vért kell venni, és ellenőrizni kell a vírusellenes antitestek szintjét.
- Fogamzásgátlásként óvszer használata javasolt.
- A férfi párjának terhessége alatt vírusellenes gyógyszereket kell szednie a kiújulás megakadályozására.
- Amennyiben a kórelőzményben ajakherpesz szerepel, terhesség alatt kerülni kell az orális közösülést.
Azoknál, akiknél a terhesség alatt jelentkezett kiújulás, a visszatérési hajlamot a fogamzásgátló tabletták is fokozhatják.